Lodz ul. Dlugosza prace przy tunelu

Mały TBM – zobacz jak będą drążone tunele jednotorowe

5 listopada 2020

Mała tarcza TBM wybuduje 4,5 km tuneli jednotorowych między ulicami Długosza, Włókniarzy,  Stolarską oraz Skarpową i komorami przy linii kolejowej nr 15 w stronę Żabieńca i Łodzi Kaliskiej. Zaawanasowane prace budowlane komory startowej małego TBM widać na ul. Długosza. W październiku rozpoczęła się budowa komory odbiorczej na ul. Skarpowej. 

Na ulicy Długosza  postępuje budowa komory startowej małego TBM. Komora  o średnicy 24 m będzie miała 22 m głębokości, a powierzchnia jej ścian wyniesie około 1500 m2. Równocześnie budowany jest o zmiennej głębokości (średnio 18,5 m) wjazd do tunelu, którego portalem jest budowana komora. Oba obiekty budowane są w technologii ścian szczelinowych.

Etapy pracy małego TBMa - infografika

W październiku rozpoczęła się budowa tzw. komory odbiorczej w rejonie ul. Skarpowej (kierunek Łódź Żabieniec). W tym miejscu mały TBM ukończy drążenie jednego z tuneli jednotorowych od ul.  Włókniarzy/Stolarskiej i po wydobyciu na powierzchnię zostanie przetransportowany do komory po drugiej stronie torów. W kolejnym etapie maszyna rozpocznie drążenie kolejnego tunelu jednotorowego w kierunku ul. Włókniarzy/Stolarskiej.

Tunel pełen innowacji
Przygotowania komory startowej dla dużej i małej maszyny drążącej TBM