Faustyna wkrótce dotrze do Kozin

2 listopada 2022

Budowa podziemnego połączenia kolejowego między stacjami Łódź Fabryczna a Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec jest kontynuowana.

Pod koniec września Faustyna wznowiła drążenie tunelu między komorą odgałęźną przy ul. Stolarskiej a stacją Łódź Żabieniec. W listopadzie dotrze do przystanku Łódź Koziny.

Wykonawca kontynuuje prace na budowie przystanków Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. W rejonie przystanku Polesie inwestycja wchodzi w najtrudniejszy etap tj. drążenie tunelu dużą tarczą TBM Katarzyna pod budynkami, często o awaryjnym i złym stanie technicznym. Roboty realizowane są w obszarach objętych ochroną archeologiczną i konserwatorską. W pierwszej kolejności Katarzyna przejdzie przez przystanek Łódź Polesie a następnie będzie drążyła dwutorowy tunel w kierunku stacji Łódź Fabryczna.

Ponadto, niezbędna jest koordynacja i uzgodnienia projektowe z budową tunelu dla nowej linii kolejowej prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Termin zakończenia budowy podziemnego połączenia kolejowego między Łodzią Fabryczną a Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec planowany jest w  2024 r., a uruchomienie nowych połączeń kolejowych w 2025 r.

Priorytetem PLK pozostaje realizacja prac na ważnym społecznie projekcie z obecnym wykonawcą robót.

Postępuje budowa podziemnego połączenia kolejowego Łódź Fabryczna – Łódź Żabieniec/Łódź Kaliska
Budowa podziemnego połączenia kolejowego w Łodzi