Faustyna wydrążyła kolejne metry tunelu w kierunku Żabieńca

21 lipca 2023

TBM Faustyna przekroczyłam aleję Włókniarzy i obecnie znajduje się pod ogródkami działkowymi „Nad Łódką”. Sukcesywnie przesuwa się w kierunku komory na ul. Skarpowej. Tam, za pomocą dźwigów, zostanie przeniesiona na drugą stronę torów do komory startowej na ul. Żniwnej i następnie  ruszy ponownie w stronę Kozin.

TBM Katarzyna niebawem rozpocznie drążenie w kierunku podziemnej komory, tj. blok postojowo-serwisowy dla TBM, zlokalizowanej w okolicy ul. Mielczarskiego. Tam będzie miała postój przed rozpoczęciem drążenia w kierunku przystanku Śródmieście.

Rozpoczęto wzmacnianie gruntu i budynków na trasie budowanego tunelu dwutorowego z Polesia  w kierunku przystanku Łódź Śródmieście pod adresami ul. Mielczarskiego 23, 25 oraz 28/30. Prace będą kontynuowane w kolejnych, wytypowanych lokalizacjach.

Postęp prac na budowie przystanków

Na Kozinach, po przejściu TBM Faustyny, rozpoczęto rozbiórkę elementów konstrukcji, które posłużyły do przeciągania tarczy przez przystanek. Trwają prace przy wykonywaniu elementów pionowych na poziomie -2 oraz wykopie podstropowym do poziomu -3. W południowej części przystanku widać już szyby klatek schodowych.

Na Polesiu wykonano obudowę przystanku ze ścian szczelinowych oraz płyty poziomu 0, -1 i -2 oraz wykop podstropowy w poziomie -3, w którym obecnie znajduję się TBM Katarzyna.

Na przystanku Śródmieście kończą się  prace  przy budowie pierwszej części stropu 0. Na ul. Wólczańskiej, która częściowo przejmie ruch pojazdów po zamknięciu ul. Kościuszki i Zachodniej ułożono jest asfalt i wykonano oznakowanie . Zmiana organizacji ruchu w uzgodnieniu ze służbami miejskimi, które w tym czasie zakończą swoje inwestycje w tym rejonie,  planowana jest pod koniec sierpnia. 

Co słychać na placu budowy?
Budowa podziemnego połączenia kolejowego Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec jest realizowana